Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o trysku

3. 7. 2009

Trysk je čtyřdobý (4 údery kopyt), hodně rychlý pohyb koně, při kterém je velice důležité umět koně ovládat a držet rovnováhu. V tomto chodu je kůň zcela napnut a chcete-li jet naplno, je třeba vysednout ze sedla, posunout zadek dále dozadu a přitáhnout horní polovinu těla ke koňskému krku, podobně jako žokej, ale bez krátkých třmenů. Koním se trysk líbí a někdy přestanou reagovat na jezdce, zvlášť jedná-li se o zpomalení.

Mimochod je takový pohyb koně v klusu, při kterém se pohybují dopředu současně končetiny na stejné straně těla koně. To znamená: na zem dopadá levá zadní a levá přední za sebou a následují pravá zadní a pravá přední za sebou. Celkem jsou slyšet 4 údery. V některých zemích se vypisují speciální klusácké dostihy pro mimochodníky.

Zastavení - V zastavení by měl kůň stát rovně a klidně. Přední nohy by měly stát vedle sebe. Kůň by měl být čilý a připravený dát se do požadovaného pohybu.

Skákání - Skákání má 4 fáze:

                     - Nájezd - kůň sníží hlavu, natáhne krk a odhadne odskok.

                      - Odraz - kůň zdvihne hlavu, odrazí se předníma nohama, skrčí hlezna pod tělo a pomocí zádě se odrazí nahoru a dopředu.

                      - Let - kůň natáhne krk a zakulatí hřbet.

                       - Doskok - kůň doskakuje s nataženými končetinami, zdvihá hlavu a krk.

Couvání - při couvání klade kůň nohy jako při klusu, to znamená že kráčí současně jednou přední nohou a jednou zadní na druhé straně. Jsou tedy slyšet 2 údery kopyt.

Kdo vlastně přisel na to, jak se koně pohybují? Pohyb koně a jeho fáze byly až do 70.let 19.st. pro všechny záhadou. Normálně očima se to zachytit nedá.

První záběry skutečného pohybu zachytil anglický fotograf Eadweard Muybridge (1830-1904)v roce 1872. Kalifornský milionář Leland Stanford ho požádal, aby zjistil, zda v určitém bodě klusající kůň zvedne zároveň všechna čtyři kopyta.

Práce mu trvala šest let. K závodní trati postavil 12 fotoaparátu a k jejich spouštění přidělal nitě, které napnul přes dráhu. Běžící kůň je postupně zpřetrhal a tím pořídil sérii momentek, které daly odpověď na otázku, jakže se vlastně pohybuje kůň.

V roce 1878 fotografie za obrovského zájmu zveřejňuje, a dokazuje, že kůň se opravdu na chvíli "vznáší".

Je třeba si uvědomit, že ještě nebyl vynalezen film a filmový pás a fotografie byla v počátcích a fotografovalo se na skleněné desky…:o) žádná filmová kamera nebyla ještě vynalezena.

Současně takto pomocí dvanácti fotoaparátů zachytil na sérii snímků průběh skoku přes překážku a sed jezdce.Obrazek

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eadweard Muybridge

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář