Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o klusu

3. 7. 2009

Klus je chod koně v dvoudobém taktu, to znamená, že slyšíme 2 údery kopyt. Nohy koně se odrážejí úhlopříčně, tzv.diagonálně, s tím, že kůň vlastně jakoby poskakuje, v určité chvíli se žádná končetina nedotýká země. Např.: pravá zadní a levá přední noha se pohybují současně. Noha, která je právě vzadu se odrazí tak silně, že mezi výměnou párů nohou následuje fáze volného pohybu ve vzduchu. Je to nejspolehlivější chod koně a je nejpoužívanější na velké vzdálenosti. Trénovaný kůň vydrží asi 15 km klusat a po oddechu v kroku může opět pokračovat v klusu. Rychlost koně v klusu je asi 4 m/s, tj asi 15 km/hod. Klusáci na kratší vzdálenost až 40—50 km/h.

Vysedávání v klusu - Nárazy, které vznikají tím, jak se odrážejí úhlopříčné nohy koně, tě budou pravidelně trochu vyhazovat ze sedla, ale nechají tě tam znovu zase dopadnout a tím, jak na jízdárně jezdíš do kruhu, tak tě klus bude odstředivou silou vytlačovat na vnější stranu. Proto pevně přitiskni vnitřní stranu kolen na sedlo a sedem se přilep na sedlo, ale s uvolněnými hýžděmi.

Pobídka pro přechod do klusu je v podstatě stejná jako u kroku, jen o něco silnější. Rytmickými pobídkami sedem a holeněmi udáváme tempo klusu. V klusu můžeme zůstat sedět v sedle nebo můžeme vysedávat.

Pracovní klus V pracovním klusu zůstává jezdec stále sedět v sedle. Střídavým uvolněním a mírným ohnutím v bedrech se jezdec snaží sledovat a vysedět pohyb koně. Začátečníci mají v pracovním klusu problémy s držením těla, ztrácejí rovnováhu a neustále se v sedle posouvají ze strany na stranu. Velice důležité je soustředit se na pravidelný pohyb koně, na uvolnění v bedrech a vzpřímené držení těla.

Lehký klus šetří koňský hřbet a tvůj zadek před otlučením tím, že se ve třmenech střídavě postavíš a sedneš. Tomu se říká vysedávání. Jakmile tedy ucítíš zezdola náraz postav se ve třmenech. Pokus se ještě vycítit rytmus, je to dvoutakt: počítej 1,2 - 1,2. Na 1 se postav a na 2 sedni. Časem přijdeš na správný rytmus a budeš i mírněji a pohodlněji vysedávat jen mírně nad posedlí.

Klus na správnou nohu až se naučíš správný rytmus, musíš ještě zjistit, jestli klušeš na správnou nohu. Tím se myslí to, že musíš sedat v okamžiku, kdy kůň položí vnitřní zadní nohu dopředu na zem. A vstáváš až se vnější zadní noha dotkne země.

Jak poznat správnou nohu - protože dozadu nevidíš, promítni si v duchu pořadí nohou při klusu: když nasazuje vnitřní zadní, jde zároveň vnější přední dopředu. Proto podle vnější přední poznáš, jestli jsi právě ve správném taktu. Kůň při klusu provádí pohyb dopředu i svou vnější plecí, pokus si proto zapamatovat, jak vypadá pohyb plecí v okamžiku, kdy si sedáš. ( cituji karla z Diskuzní knihy: „Když jde vnější přední dopředu, tak jdu taky jakoby dopředu a když jde dozadu, tak dosedám - jdu taky dozadu“ :o)), jasný ne?

Proč se kluše na vnitřní zadní nohu? Protože se na jízdárně jezdí do kruhu, kůň tedy ohýbá tělo do zatáčky a nejvíc pracuje vnitřní zadní noha, tedy ta která se odráží uvnitř kruhu. Pobídkou vnitřní holení můžeš podpořit odraz a nejlépe bude pobídka působit, když si při tom sedneš.

Výměna nohou. Při ježdění na pravou ruku je pravá noha vnitřní, při ježdění na levou ruku je vnitřní levá noha. Tak se mění v lehkém klusu i vnější plec. Když jde dopředu, posaď se v sedle. Při každé změně směru musíš vyměnit i nohy, abys klusal na tu správnou. A to probíhá tak, že místo klusového kroku vysedneš hned dva za sebou a pak teprve vstaneš. Napoprvé to asi hned nepůjde:o)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář